Wzmocnienie pozycji UKW
jako znaczącego ośrodka naukowego
w zakresie nauk humanistycznych

Loga instytucji zaangażowanych w Regionalną Inicjatywę Doskonałości

Dostępność architektoniczna, cyfrowa oraz informacyjno-komunikacyjna dla osób ze szczególnymi potrzebami

Dostępność architektoniczna, cyfrowa oraz informacyjno-komunikacyjna dla osób ze szczególnymi potrzebami

wynikająca z umowy nr RID/SP/0047/2024/01, której przedmiotem jest realizacja Planu

Wzmocnienie pozycji UKW jako znaczącego ośrodka naukowego w zakresie nauk humanistycznych

 

§ 10.

Dostępność architektoniczna, cyfrowa oraz informacyjno-komunikacyjna dla osób ze szczególnymi potrzebami

1.
Realizując Plan Uczelnia jest zobowiązana do zapewnienia dostępności architektonicznej, cyfrowej oraz informacyjno-komunikacyjnej w zakresie realizacji tego Planu, osobom ze szczególnymi potrzebami, co najmniej w zakresie określonym minimalnymi wymaganiami, o których mowa w art. 6 ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (Dz. U. z 2022 r. poz. 2240.). Jeżeli Uczelnia nie jest w stanie, w szczególności ze względów technicznych lub prawnych, zapewnić dostępności osobie ze szczególnymi potrzebami w zakresie dostępności architektonicznej i informacyjno-komunikacyjnej, Uczelnia jest zobowiązana zapewnić takiej osobie dostęp alternatywny w rozumieniu ustawy, o której mowa w zdaniu poprzednim. 

2.
Uczelnia, realizując Umowę, jest obowiązana stosować rozwiązania zapewniające dostępność, o której mowa w ustawie wskazanej w ust. 1, w sposób adekwatny do rodzaju i zakresu działań przewidzianych w Planie, charakteru tego Planu oraz do jego rezultatów. Obowiązek zapewniania dostępności w związku z wykonywaniem Umowy nie dotyczy całokształtu działalności Uczelni, a jedynie tych zadań, na realizację których przekazywane są środki finansowe na podstawie Umowy. 

3.
Uczelnia zobowiązana jest do stworzenia – w zakresie Planu oraz działań służących utrwaleniu jego efektów – warunków służących zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, zgodnie z opisem tych warunków stanowiącym załącznik nr 5 do Umowy.

(...)

8.
Uczelnia zobowiązuje się do przekazania Ministrowi informacji o sposobie zapewnienia w zakresie realizacji Planu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami w rozumieniu ustawy, o której mowa w ust. 1, na każde żądanie Ministra, przez cały okres trwania Umowy.

Praktyczne informacje (pdf 105kB)

 


 

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy spełnia wymogi dostępności zgodnie z art. 6 Ustawy o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami z dn. 19 lipca 2019 r. Dostępność architektoniczna oraz informacyjno-komunikacyjna Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w ramach dostępności architektonicznej oraz informacyjno- komunikacyjnej zapewnia szereg udogodnień dla osób ze szczególnymi potrzebami, w tym osób niepełnosprawnych, zarówno w budynkach dydaktyczno-badawczych, administracyjnych, a także w domach studenckich. Wśród nich należy wymienić między innymi:

  • podjazdy do wejść do głównych budynków
  • zlikwidowane bariery poziome i pionowe
  • windy, platformy przyschodowe wewnątrz budynków
  • panele dyspozycji w windzie w piśmie punktowym
  • portiernie zlokalizowane na parterze budynków przy wejściu głównym
  • WC na każdej kondygnacji budynku, WC przystosowane dla osób niepełnosprawnych
  • przy salach gimnastycznych szatnie z prysznicem dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich
  • przy salach gimnastycznych szatnie w kolorach kontrastowych
  • oznaczone żółtym kolorem schody dla osób słabowidzących
  • możliwość wstępu na teren uczelni z psem przewodnikiem
  • pętle indukcyjne dla osób z dysfunkcją narządu słuchu i mowy
  • dostęp do usługi tłumacza języka migowego online (migam.org)
  • miejsca parkingowe przeznaczone dla osób niepełnosprawnych wyznaczone możliwie najbliżej wejścia do budynku
  • drożne wyjścia ewakuacyjne, informacje o kierunkach i drogach ewakuacyjnych w formie wizualnej oraz piktogramów, wyznaczone punkty zbiórki - totupointy przy wejściu głównym do budynku.

Dodatkowo w Bibliotece UKW zapewniono w Strefie Wolnego Dostępu kabinę do pracy przy komputerze dla osób z dysfunkcją narządu ruchu (kończyn górnych). Wyposażona jest ona w klawiaturę Big Keys LX oraz mysz Kensinghton Trackball Orbit Optical z dużą kulką. W sali 2.38 (1 piętro) dostępna jest ruchoma tablica interaktywna dla osób z dysfunkcją narządu ruchu. Dla czytelników zapewniono plan układu zbiorów w Wolnym Dostępie w formie wielokolorowej, kompatybilny kolorystycznie z półkami na książki. Lupy dla osób słabowidzących w czytelni czasopism oraz Wolnym Dostępie. Kabina w Wolnym Dostępie dla osób niewidomych z komputerem z oprogramowaniem udźwiękawiającym WindowEyes PL oraz urządzeniem lektorskim skaner Auto Lektor Light. Kabina w Wolnym Dostępie dla osób słabowidzących z komputerem z oprogramowaniem powiększającym Super Nova Reader Magnifier oraz z powiększalnikiem stacjonarnym Prodigi Duo 20".

Do nawigacji wewnątrzbudynkowej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego posiadamy dostęp do aplikacji GIERMEK. Aplikacja mobilna GIERMEK ułatwia poruszanie się po wybranych obiektach uczelni osobom słabowidzącym i niewidomym. Unikalną cechą GIERMKA jest jego wysoka funkcjonalność, dopracowana przez zespół projektantów i testerów z dysfunkcjami wzroku i niepełnosprawnością ruchową.

Ponadto, w zakresie dostępności informacyjno-komunikacyjnej Uczelnia umożliwia kontakt za pomocą poczty elektronicznej, przesyłania wiadomości tekstowych i obrazkowych (SMS, MMS) lub za pośrednictwem innych komunikatorów internetowych, faksu lub strony internetowej spełniającej standardy dostępności dla osób z niepełnosprawnością. Na głównej stronie UKW znajduje się tekst łatwy do odczytania (ETR), odczytywalny maszynowo.

Dodatkowo Uczelnia może zapewnić: asystenta dla osoby niewidomej i asystenta bibliotecznego. Możliwe jest również wypożyczenie sprzętu takiego jak: tablet iPad wraz z rysikiem iPencil, dyktafon, mikrofon kierunkowy, który może służyć do dyktafonu, powiększalniki elektroniczne (kieszonkowe), lupę powiększająca, czytak (odtwarzacz książki mówionej – Victor Reader) oraz klawiaturę brajlowską.

W związku z realizacją innych wydarzeń naukowych Uczelnia zapewnia uczestnikom, na wniosek, realizację szczególnych potrzeb komunikacji.

Dostępność cyfrowa

Na Uniwersytecie został powołany Pełnomocnik Rektora ds. dostępności cyfrowej, odpowiedzialny za koordynację prac związanych z wprowadzaniem kolejnych etapów dostępności cyfrowej na uczelnianych stronach. Strona internetowa Uniwersytetu jest zgodna z wymogami WCAG (poziom podstawowy) i częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Znajdują się na niej narzędzia pozwalające na korzystanie przez osoby niewidome lub słabowidzące, aktywne są standardowe skróty klawiaturowe przeglądarki. Na stronie została opublikowana Deklaracja Dostępności. Zapewniono również dostęp alternatywny w postaci możliwości kontaktu telefonicznego lub mailowego.