X Ogólnopolska Konferencja Naukowa z cyklu Miasto - przestrzeń zróżnicowana językowo, kulturowo i społecznie pt. Praca w językowo-kulturowym obrazie miasta i wsi, Bydgoszcz, 23 -25. 09. 2024 r.
W dniach 23 - 25 września 2024 r. w gmachu Biblioteki Głównej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy przy ul. Karola Szymanowskiego 3 odbyła się, organizowana od 2005 roku, konferencja z cyklu Miasto - przestrzeń zróżnicowana językowo, kulturowo i społecznie, której szczegółowe pole badawcze dotyczyło tematu pracy. Organizacji konferencji, tym razem jubileuszowej, podjęli się pracownicy Katedry Stylistyki i Pragmatyki Językowej Wydziału Językoznawstwa UKW (komitet naukowo-organizacyjny: Małgorzata Święcicka, Agnieszka Rypel, Monika Peplińska), wspierani przez adiunktów z Katedry Językoznawstwa Synchronicznego, Diachronicznego i Kulturowego: Krzysztofa Kołatkę i Martę Hartenberger oraz doktorantkę - Aleksandrę Majkę. Konferencję dofinansowano ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu „Regionalna Inicjatywa Doskonałości”, którym na UKW kieruje Piotr Zwierzchowski.
Zaproszenie na konferencję przyjęli przedstawiciele nauk humanistycznych: językoznawcy polonistyczni i neofilologowie oraz literaturoznawcy, reprezentujący 16 krajowych instytucji i ośrodków akademickich (oprócz Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy - Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, Uniwersytet Rzeszowski, Uniwersytet Szczeciński, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Uniwersytet w Białymstoku, Uniwersytet Zielonogórski, Instytut Języka Polskiego PAN w Krakowie, Instytut Slawistyki PAN w Warszawie, Akademię im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim oraz Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Bydgoszczy), zarówno tych, w których badania nad językowo-kulturową przestrzenią miast mają długą tradycję, jak i tych, w których prowadzone są krócej. W trakcie konferencji wygłoszono 41 referatów (w tym 3 współautorskie), poświęconych przede wszystkim różnorodnym językowo-kulturowym aspektom funkcjonowania tytułowej kategorii: praca, stereotypom zawodowym oraz cechom języka wybranych grup środowiskowo-zawodowych. W gronie referentów byli badacze, uczestniczący w bydgoskiej konferencji wielokrotnie, niemalże systematycznie od 2005 roku, ale nie zabrakło też osób, które wzięły w niej udział po raz pierwszy. W dniach konferencyjnych uczestnicy mogli obejrzeć wystawę bydgostianów oraz zapoznać się z ofertą wydawniczą Wydawnictwa UKW.
Konferencja rozpoczęła się 23 września (poniedziałek) w godzinach popołudniowych od powitania przez przewodniczącą komitetu naukowo-organizacyjnego M. Święcicką jej uczestników oraz władz uczelni. Z kolei głos zabrali: Jego Magnificencja Rektor UKW Bernard Mendlik, który uroczyście otworzył konferencję, oraz Dziekan Wydziału Językoznawstwa Magdalena Czachorowska, która po części oficjalnej rozpoczęła obrady plenarne jako ich przewodnicząca.
Podczas trzydniowej konferencji obrady miały charakter zarówno plenarny, jak i w sekcjach. żywe dyskusje, pytania i komentarze toczyły się nie tylko w salach obrad, ale też w kuluarach. W dniach konferencyjnych uczestnicy mogli obejrzeć wystawę bydgostianów oraz zapoznać się z ofertą wydawniczą Wydawnictwa UKW. Wzięli również udział w wydarzeniu kulturalnym, związanym z tematem konferencji. Zwiedzili m.in. zabytkową „Barkę Lemara”, będącą dziś muzeum tradycji wodniackich i szyperskich, mieli też okazję pływać łodziami po Brdzie oraz obejrzeć film „Ludzie Wisły” z 1939 w reżyserii Aleksandra Forda i Jerzego Zarzyckiego na podstawie powieści „Wisła” (1935) Heleny Boguszewskiej i Jerzego Kornackiego.
Zakończeniu konferencji towarzyszyły podziękowania i pożegnania. A. Piotrowicz-Krenc w imieniu własnym i uczestników konferencji wyraziła słowa uznania dla organizatorów, podziękowała za bieżącą konferencję, ale też za cały niezwykle wartościowy cykl Miasto... Na zakończenie zabrała głos pomysłodawczyni cyklu - M. Święcicka, która podziękowała referentom, dyskutantom za wysoki poziom merytoryczny wystąpień i dyskusji, a komitetowi organizacyjnemu za trud współtworzenia konferencji, profesor pożegnała gości i zamknęła konferencję.
Małgorzata Święcicka
Niniejszy tekst stanowi zmodyfikowaną wersję sprawozdania, którego pełny tekst ukaże się w dziale Kronika w czasopiśmie „Język Polski”.